• W naszej Szkole zakwitną żonkile.

W 81 rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim, na Rolnej rozdawane będą papierowe żonkile, które są symbolem pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. DOŁĄCZ DO AKCJI.
            „ŻONKILE” to akcja społeczno - edukacyjna upamiętniająca Powstanie w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku Zespół Szkól Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach - przyłącza się do działań. Akcji towarzyszy hasło: ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - pamięć o przeszłości, która stanowi jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
            DLACZEGO ŻONKILE?
            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wydarzeń przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
            19 kwietnia w Szkole - przypnij żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

• Wędrówka po tajemniczych podziemiach i fortyfikacjach.

W dniach 15-16.04.2024 uczniowie klasy 2c i 2d Branżowej Szkoły I Stopnia odbyli wyprawę do Kłodzka, najstarszego i największego miasta Ziemi Kłodzkiej. Miasto to od stuleci pełniło rolę ważnego centrum handlowego i obronnego. Historia Kłodzka to barwna opowieść o Czechach, Niemcach, Polakach, katolikach, protestantach, Żydach, rzemieślnikach, kupcach, zakonnikach i żołnierzach. To miejsce, gdzie zderzają się różne kultury, religie i zawody, przez wieki rozkwitało, stając się jednym z najpiękniejszych miejsc Dolnego Śląska i centralnym punktem kulturalno-turystycznym na granicy polsko-czeskiej. Podczas zwiedzania Twierdzy Kłodzko uczestnicy wycieczki poznawali życie pruskich żołnierzy dawniej stacjonujących w koszarach. Atrakcją był także labirynt podziemnych chodników kontrminowych z XVIII wieku, gdzie najodważniejsi uczestnicy wyprawy przeczołgali się przez 80 centymetrowy tunel. Miłośnicy militariów mieli okazję przyjrzeć się armatom, czołgom i broni palnej używanej przez żołnierzy na przestrzeni wieków. Wieczorny spacer po starówce pozwolił uczniom podziwiać zabytki, gotycki most na Młynówce oraz kłodzki rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, które kiedyś były domami rzemieślników, kupców i szlachty. Uczniowie powrócili z wycieczki zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i gotowi na następną podróż!

• Spacer po Nikiszowcu.

Korzystając z pięknej pogody uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wybrali się na wycieczkę do Nikiszowca. Jej celem było zwiedzanie zabytkowego osiedla górniczego oraz poznanie śląskiej kultury, zwyczajów i tradycji. Interesujący program zwiedzania przygotowała pani przewodnik, która przez cały ten czas towarzyszyła uczniom w czasie wycieczki. Uczestnicy zostali zaangażowani w rozwiązywanie zagadek i zadań. Spacer miejski  urozmaicony był szukaniem beboków - tzw. śląskich straszków, co bardzo podobało się uczestnikom wyprawy.

• KatoGwiazdy 2024⭐️ 🌟 ✨⭐️

W piątek, 5 kwietnia br. uczniowie klas Ic i If Branżowej Szkoły I Stopnia mieli przyjemność uczestniczyć, jako publiczność, w finale Konkursu KatoGwiazdy 2024. W Konkursie na scenie Katowice Miasto Ogrodów wystąpili uzdolnieni uczniowie katowickich szkół ponadpodstawowych. W finale Konkursu o wygraną walczyło 13 wykonawców. Koncert był wspaniałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami katowickich szkół ponadpodstawowych.

• Znamy wyniki Regionalnego Konkursu Wielkanocnego🐤 🐰🐣 🐰🐥

Z radością informujemy, że I miejsce w Regionalnym Konkursie na Babę Wielkanocną zdobyła uczennica klasy 2d - Zofia G., która kształci się w naszej Szkole w zawodzie kucharz. Konkurs zorganizowany został przez Branżową Szkołę I Stopnia nr 8 w Bytomiu. Wyróżnienie w Konkursie otrzymał również Adam Z. - uczeń klasy 1b.
            Gratulujemy Zofii i Adamowi👏 Cieszymy się bardzo z ich sukcesu👍

• Odwiedziliśmy XXVI Ogólnopolskie Targi Edukacja 2024

Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w Targach Edukacja 2024, które odbyły się w katowickim "Spodku". Na Targach odwiedzali stoiska promujące szkoły i uczelnie niemal z całej Polski. Szkoły przedstawiły aktualną ofertę edukacyjną poprzez ciekawe prezentacje, pokazy. Każdego roku to wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem młodych ludzi zainteresowanych wiedzą w zakresie poznawania możliwości edukacyjnych w kraju i za granicą. Bez wątpienia jest to ułatwienie w wyborze dalszej ścieżki edukacji, co jest ważne również dla uczniów naszej Szkoły.