• Szkoła promująca zdrowie

• „Wiem, co jem- zdrowo się odżywiam!”- innowacja pedagogiczna

Projekt „ŚLĄSKA SIEĆ PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE”, w której nasza Szkoła bierze udział uzmysłowił nam jak ważna jest kwestia prawidłowego odżywiania, przygotowywania posiłków, doboru składników. Prawidłowe nawyki żywieniowe to lepsza jakość naszego życia. Dlatego dbałość o nie jest niezmiernie ważna. Obserwujemy w naszych klasach błędy jakie nasi uczniowie popełniają podczas planowania i przygotowywania posiłku, czego efektem jest pojawiająca się wśród naszych uczniów nadwaga i otyłość. Każdy z nas wie, że nadwaga i otyłość prowadzą do wielu przewlekłych chorób.
            Zasadniczym celem innowacji było ukształtowanie właściwych postaw i nawyków żywieniowych wśród uczniów, zmniejszenie ilości spożywanych cukrów i napojów gazowanych, nakłonienia uczniów do sięgania po wodę mineralną, owoce oraz warzywa jako wartościowe składniki diety współczesnego człowieka.

W innowacji wzięli udział uczniowie klas Ib, IIc, IIIc i IIIe Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Innowacja miała na celu zmianę nawyków żywieniowych wśród uczniów, uświadomienie im odpowiedzialności za własne zdrowie. Uczniowie z pomocą nauczyciela układali zdrowy jadłospis, robili listę składników (mogli wspólnie wyjść na zakupy lub przynieść składniki z domu), przygotowywali i wspólnie spożywali posiłek. Uczniowie przygotowali koktajle warzywno- owocowe składającego się ze szpinaku, pomarańczy, banana, musy owocowe, kanapki zawierające warzywa (ogórki kiszone i zielone, papryka, sałata, rukola, pomidor, kiełki), sałatka „Grecka”, „Sałatka z pomidorami, cebulką i ogórkiem”, sałata zielona z jogurtem naturalnym i rodzynkami, „Szałot dietetyczny” z jogurtem naturalnym. Przygotowywali zdrowe desery bez cukru, dosładzane daktylami, owsiankę z mandarynką, bananem i jabłkiem, ciasteczka owsiane z rodzynkami, kisiele z borówką i bananem.  Uczniowie pili herbatę bez cukru, wodę mineralną. Podczas organizacji urodzin zwracano uwagę na zdrowe przekąski i owoce.

Uczniowie przynosili codziennie do szkoły owoc lub warzywo. Za każdy owoc lub warzywo otrzymywali punkty. Dodatkowo wykonali gazetkę „Żyj zdrowo- jedz kolorowo”. Zobaczyli także filmy edukacyjne o zdrowym odżywianiu: „10 zasad zdrowego odżywiania”, „Piramida żywności”.

Pomimo zakończenia innowacji nauczyciele w dalszym ciągu będą monitorować zawartość śniadaniówek. Podczas zajęć będą przygotowywać zdrowe posiłki, aby utrwalać nabyte umiejętności.