• CO TO JEST SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE?

• Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami, uczniami i społecznością lokalną:

• tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
            • zachęca do podejmowania przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzeniu zdrowego środowiska,
            • realizuje działania mające na celu naukę, poprawę i utrwalenie pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych,
            • kształtuje umiejętność dbania o własne zdrowie przez całe życie.
          • KONCEPCJA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

• Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce realizację projektu „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

• uczniowie
            • nauczyciele
            • rodzice
            • inni pracownicy szkoły
            • inne osoby ze społeczności lokalnej.
          • MODEL SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

• W modelu Szkoły Promującej Zdrowie uwzględniono trzy poziomy:

1. Warunki dla tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie.
            2. Główne obszary działań.
            3. Oczekiwane efekty.

tabelka spz

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie:

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
            2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
            3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
            4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.