• Różne dekoracje z użyciem z jajek
     • II Szkolny Konkurs Wielkanocny

      Drodzy Uczniowie… Przed nami Święta Wielkanocne - czas odpoczynku, relaksu, ale i wspólnego biesiadowania przy świątecznym stole.

      Konkurs, jak w zeszłym roku, jest bardzo prosty. Wystarczy do końca dnia Poniedziałku Wielkanocnego (5 kwietna 2021) przesłać zdjęcie potrawy, gdzie wykorzystacie jajo.

      A więc do rzeczy, co należy zrobić…

      Przygotujcie danie/zakąskę/potrawę, gdzie będzie pokazane jajo – jako symbol Świąt Wielkanocnych, zróbcie zdjęcie, zamieście na szkolnym Facebooku w miejscu przeznaczonym na komentarz pod informacją o konkursie lub prześlijcie w wiadomości prywatnej na Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach i zbierajcie „Lajki” wśród znajomych. Zdjęcia oraz polubienia należy umieścić/przesłać do 5 kwietnia 2021 do końca dnia.

      A teraz nagroda – pyszna Beza Pavlova dla zwycięzcy.

      Prawda, że nic trudnego? Mamy nadzieję, że wspólnie będziemy się dobrze bawić…

      Udział w konkursie jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na publikację wizerunku (jeśli jesteś widoczny na zdjęciu), imienia i nazwiska/nick i potrawy na stronie internetowej szkoły oraz profilu Facebook.

      Danie powinno być wykonane pod opieką Rodziców/prawnych opiekunów, którzy zapewnią Wam bezpieczeństwo podczas przygotowania.

      Pozdrawiamy i czekamy na Wasze dania,

      Nauczyciele praktycznej nauki zawodu w zawodzie Kucharz

    • pisanka wielkanocna
     • Nadeszła wiosna, przed nami Święta...

      Mamy wiosnę! Na zajęciach w Szkole, mimo obecnej sytuacji pandemicznej, ulegamy urokowi budzącego się życia i nadziei, które niosą święta Wielkiej Nocy. W Szkole Przysposabiającej do Pracy tradycyjnie przygotowujemy kolorowe pisanki, baranki, wypiekamy babki drożdżowe, mazurki, przygotowujemy zakwas na barszczyk wielkanocny, organizujemy klasowe "śniadania wielkanocne", a kucharze w Branżowej Szkole wypiekają babeczki wielkanocne do koszyczków.

      zdjęcia...

    • woda
     • Tydzień z wodą już za nami.

      Razem z Polską Akcją Humanitarną uświadomiliśmy sobie jak istotna jest woda w kontekście globalnym. Podczas minionego tygodnia bardzo wzbogaciliśmy naszą wiedzę o wodzie. Uczestniczyliśmy w ciekawych zajęciach edukacyjnych poświęconych wodzie i jej problemom, wykładzie prowadzonym przez pracownika wyższej uczelni, oglądaliśmy filmy edukacyjne, były quizy online.  W poniedziałek byliśmy ubrani na niebiesko, bo ten właśnie kolor symbolizuje wodę. Wszędzie tam gdzie kapie woda z kranu umieściliśmy karteczki przypominające o tym, aby ją oszczędzać! Mogliśmy korzystać ze stanowiska z wodą filtrowaną i przegotowaną. Przygotowaliśmy zdrową i smaczną włąsną wodę smakową! Wzięliśmy udział w Konkursie wiedzy o wodzie. Uczniowie, którzy w nim uczestniczyli otrzymali nagrodę. Mamy nadzieję, że hasło "Zróbmy szum wokół wody" pozostanie długo w naszej pamięci, a do wspólnych obchodów Dnia Wody zapraszamy za rok!

      zdjęcia...

    • uczeń przy tablicy multimedialnej
     • Podsumowanie Projektu "Uważne jedzenie"

      Podsumowanie realizacji autorskiego Projektu Uniwersytetu Warszawskiego "Uważne jedzenie" w naszej Szkole odbyło się 26 marca. Celem głównym naszego udziału w Projekcie jest edukacja dotycząca zdrowego odżywiania oraz promocja zdrowego stylu życia.

      Uczniowie Szkoły w dniach 22.02-26.03 uczestniczyli w warsztatach dotyczących programu psychodietetycznego „Uważnego jedzenia”, podczas których poruszane były zagadnienia:
      Regulacja mechanizmów głodu i sytości.
      Uważne jedzenie – co czujemy, gdy jemy?
      Zapobieganie marnowaniu jedzenia.

      Młodzież uczyła się rozróżniać sygnały płynące z ciała (odczucia głodu i sytości), zwiększała swoją wrażliwość na wrażenia związane z jedzeniem oraz podjęła działania ograniczające marnowanie produktów spożywczych.

      zdjęcia...

    • pojemniki z wodą smakową
     • Nasza zdrowa woda smakowa

      Naturalna woda smakowa z cytryny, mięty, grejpfruta, truskawek, borówek, a nawet orzeźwiająca woda z ogórka zielonego. Taką właśnie wodę przygotowaliśmy na zajęciach w Szkole w ramach naszej akcji "Zróbmy szum wokół wody". Owoce, warzywa dodaliśmy do wody i otrzymaliśmy nie tylko wspaniały jej smak, ale też dostarczyliśmy sobie dodatkowych wartości odżywczych. Taka woda to samo zdrowie!

      zdjęcia...

    • BANER w MARCU BIEGAMY DLA KOBIET
     • „W MARCU BIEGAMY DLA KOBIET”

      PAMIĘTACIE AKCJĘ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO „W MARCU BIEGAMY DLA KOBIET”. Mamy już  242,07 KM. Jesteście wspaniali!!! Dziękujemy.

      Oto lista osob i klas, ktore wybiegaly nasze kilometry. Jeśli macie jeszcze siły, to czekamy na wasze kilometry do 30 marca. Biegajac pomagacie chorym onkologicznie kobietom!

      1. Gabryś A.( Kl.1aSB)- 65.32 km
      2. Arek T ( kl.1aSB)- 21.66 km
      3. Szymon M.( 2bSB) -14,69 km
      4. Krzysztof K. ( 1aSB)- 14,6 km
      5. Sylwek G.( kl.2aSPP) 7,13 km
      6. Tancerze - 6,28 km
      7. Piotr D.( kl. 2bSB) -1.92 km

      Branżowa Szkoła

      1. Kl. 1a - 6,25 km
      2. Kl.2c - 5.36 km
      3. Kl. 1 b - 4,44 km
      4. Kl. 2 b - 4 ,31km
      5. Kl. 2f - 4 km
      6. Kl.1c i 1 d- 3.01 km
      7. Kl. 2a - 2,76 km

      Szkoła Przysposabiająca do Pracy

      1. Kl. 1 a  –  27,75 km
      2. Kl. 1c – 16,14 km
      3. Kl. 2b – 10,12 km
      4. Kl. 3 d – 7 km
      5. Kl. 2 c – 17 km
      6. Kl. 3 c – 4.37 km
      7. Kl. 2 d – 3.79 km
      8. Kl. 3 a – 2.2 km
    • Uczniowie prezentują doświadczenie z wodą
     • Co zrobić gdy zabraknie czystej wody?

      My już wiemy! Dzisiaj mogliśmy uczestniczyć w doświadczeniu z wodą, w którym dowiedzieliśmy się jak otrzymać oczyszczoną wodę. Potrzebna nam była plastikowa butelka. Wypełnialiśmy ja warstwowo. Pierwsza warstwą była wełna, kolejna to oczyszczony i wyprażony piasek, potłuczony węgiel drzewny, drobne kamyczki. Pierwszą wodę trzeba było wylać, dopiero następna woda nadawała się do picia. Była czysta i smaczna. Prezentację tego doświadczenia przygotowała klasa 3b Szkoły Przysposabiającej do Pracy. 

      zdjęcia...

      W Branżowej Szkole i Szkole Przysposabiającej do Pracy, w poniedziałek 22 marca odbył się wykład o wodzie, który poprowadził pan Piotr Pobłocki, pracownik naukowy Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. 

      zdjęcia...

    • Na obrazku widać nalewanie wody do szklanki.
     • Szkolny konkurs dotyczący wody

      Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym Konkursie dotyczącym wody. Przez trzy kolejne dni będą pojawiały się pytania na naszej stronie internetowej i szkolnym Facebook'u. Odpowiadajcie na pytania, podpisane odpowiedzi włóżcie do niebieskich skrzynek znajdujących się w Szkole. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 26 marca br. Organizatorzy przewidują nagrody dla biorących udział w Konkursie!

      Pytania na 23.03.2021 to:

      1. Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Wody?

      2. Największym oceanem na Ziemi jest Ocean….

      3. W mitologii rzymskiej bogiem wód, chmur i deszczu był

      a. Neptun        b. Kupidyn           c. Mars

      4. Woda symbolizuje:

      a. śmierć i zniszczenie                b. życie, płodność i oczyszczenie               c. ulgę w cierpieniu i życie wieczne

      5. Co jest przeciwieństwem wody?

       

      Pytania na 24.03.2021 to:

      1. Wymień 3 sposoby oszczędzania wody?

      2. Jaki stan skupienia ma woda?

      3. Jaki jest wzór chemiczny wody?

      4. Czy do produkcji rzeczy (bluzka, kartka, długopis itp.) potrzebna jest woda?

      5. Jakie są dwa rodzaje wód?

       

      Pytania na 25.03.2021 to:

      1. Wymień 3 funkcje wody, jak oddziałuje ona na nasz organizm.

      2. Ile litrów wody wypija człowiek w ciągu roku?

      3. Podaj 1 przepis na naturalną wodę smakową.

      4. Aby być zdrowym, każdy człowiek musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach ok.

      a. 1,5-2 litrów wody b. 10 litrów wody c. 5 litrów wody

      5. Czy ciało człowieka ma w sobie wodę?

    • "Zróbmy szum wokół wody"! 22 marca Światowym Dniem Wody.
     • "Zróbmy szum wokół wody"! 22 marca Światowym Dniem Wody.

      Dzisiaj Światowy Dzień Wody, a w naszej Szkole ten dzień będzie obchodzony przez cały tydzień. Nasza Szkoła bierze udział w projekcie "Zróbmy szum wokół wody" organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną. W ramach tegorocznej akcji poświęconych wodzie odbędzie się wykład o wodzie prowadzony przez pracownika uczelni medycznej, będzie konkurs na Facebook`u, w klasach przygotujemy naturalną wodę smakową, przeprowadzimy doświadczenia z wodą... zrobimy szum wokół wody!

    • kolorowe skarpetki na nogach uczniów
     • Światowy Dzień Zespołu Downa. Założyliśmy kolorowe skarpetki.

      21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego międzynarodowym symbolem stały siękolorowe skarpetki, zwłaszcza zabawne skarpetki nie do pary. Kiedy je nosimy, wyrażamy tolerancję, zrozumienie i wsparcie dla osób chorych. Wysyłamy też sygnał o miłości do tego, co inne i niezwykłe. W naszej Szkole, w  piątek, 19 marca założyliśmy kolorowe skarpetki.

      zdjęcia...

    • Dzień Kobiet w Szkole
     • Dzień Kobiet w Szkole

      Z okazji Dnia Kobiet odbyła się akademia, podczas której panowie w sposób humorystyczny rozmawiali o kobietach, wychwalali ich zalety i zastanawiali się nad ich rolą w naszym życiu. Piękną piosenkę o stworzeniu kobiety zaśpiewała uczennica klasy drugiej, Kinga Z. Nie zabrakło oczywiście serdecznych życzeń skierowanych do wszystkich kobiet w naszej Szkole. Na zakończenie akademii panowie obdarowali wszystkie panie kwiatami. 
      zdjęcia...

    • Projekt "Budka lęgowa"
     • Projekt "Budka lęgowa"

      Uczniowie klasy 3d i 1b Szkoły Przysposabiającej do Pracy zgłosili swój udział w projekcie "Budka lęgowa", którego organizatorem jest Urząd Miasta Katowice. Dzisiaj odebrali budkę, którą planują umierścić na jednym z drzew rosnących wokół Szkoły. Dziękujemy za ich postawę!

    • Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet...
     • Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet...

      Dzisiaj nasz szkolny Samorząd Uczniowski przedstawia kobiety, bez których świat nie byłby taki, jakim go znamy. Grono wyróżnionych kobiet tworzą:

      1.Maria Skłodowska-Curie - jako jedyna kobieta, spoczęła na paryskim Panteonie i jako jedyna kobieta otrzymała dwie Nagrody Nobla z dwóch różnych dziedzin nauki.

      2.Coco Chanel - zrewolucjonizowała świat kobiecej mody, dała wolność pod postacią niekrępujących ruchów strojów. Moda przemija, styl pozostaje – wytyczone przez mademoiselle Chanel trendy są do dziś synonimem klasy i elegancji, na stałe wpisały się w kanony mody.

      3. Marilyn Monroe - najbardziej pożądana kobieta wszech czasów, choć były piękniejsze przed nią i po niej.

      4. Golda Meir- socjalistka głosząca ideę równouprawnienia kobiet, piastowała typowo męskie funkcje. Jedyna kobieta na stanowisku szefa rządu Izraela, nazywana “Żelazną Damą” na długo przed tym jak przydomek ten przylgnął do Margaret Thatcher.

      5. Margaret Thaczer – pierwsza w Europie kobieta sprawująca urząd premiera i najdłużej urzędujący brytyjski premier. Stosowała twardą politykę, a sama o sobie mówiła, że jest zwykłą kurą domową z Grantham.

      A jakie są wasze typy – Kobiet, które zmieniły świat? Swoje opinie na ten temat można zostawić w komentarzu na naszym szkolnym Facebook`u.

    • Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet...
     • Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet...

      Szkolny Samorząd Uczniowski prezentuje kolejne ciekawostki...

      • Kobieta wypowiada około 20.000 słów dziennie.To o 13.000 więcej niż przeciętny mężczyzna.
      • Kobieta w swoim życiu ma średnio 19 par butów, a nosi tylko 7.
      • Kobieta w swoim życiu posiada średnio 111 torebek.
      • KOBIECE SERCE BIJE SZYBCIEJ NIŻ MĘSKIE.
      • KOBIETY MAJĄ WIĘCEJ KUBKÓW SMAKOWYCH NIŻ MĘŻCZYŹNI.
      • KOBIETY UŚMIECHAJA SIĘ W CIĄGU DNIA ŚREDNIO 62 RAZY.
    • Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno- społecznym “W MARCU BIEGAMY DLA KOBIET”
     • Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno- społecznym “W MARCU BIEGAMY DLA KOBIET”

      Szkolny Samorząd Uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjno- społecznym "W MARCU BIEGAMY DLA KOBIET”. Zadaniem szkoły biorącej udział w projekcie jest przebycie dystansu 50 km. Każda ze szkół sumuje przebyty dystans przez chętnych uczniów, nauczycieli oraz rodziców na podstawie zdjęcia uczestnika. Akcja trwa do 30.03.2021. Szczegółowych informacji udzielają opiekunowie szkolnego Samorządu Uczniowskiego - pani Joanna Miłek i pan Arkadiusz Stefaniak.