• Warsztaty profilaktyki dla uczniów Szkoły.
     • Warsztaty profilaktyki dla uczniów Szkoły.

      10 czerwca br. w naszej Szkole odbyły się warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnienia od środków psychoaktywnych oraz nowoczesnych technologii dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Szkoły Branżowej I stopnia, które zorganizowali nauczyciele Szkoły. Dopalacze, napoje energetyczne i nowoczesne technologie to często przyczyny uzależnień współczesnej młodzieży. Dlatego uświadamianie młodzieży jest bardzo istotne w dzisiejszym świecie.

    • Podsumowaliśmy innowację pedagogiczną😊.
     • Podsumowaliśmy innowację pedagogiczną😊.

      Dnia 7 czerwca br. w ramach podsumowania innowacji “Nowatorskie  metody pracy z wykorzystaniem dźwięku i zapachu podczas zajęć z uczniami “odbył się koncert relaksacyjny z wizualizacją wyobrażeniową prowadzoną głosem, dla uczniów klas Ib, IIa i IIIe Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy biorących w niej udział. Uczniowie wsłuchiwali się  w dźwięki gongu, mis dźwiękowych, kamertonów (biorezonans), hang drum, dzwonka koshi, kijów deszczowych, grzechotek, glinianych gwizdków. Całym ciałem odczuwali dobroczynne i rozluźniające dla organizmu wibracje dźwięków. Utrwalili nazwy poznanych przez cały rok instrumentów.   

     • Dzień Sportu i Dzień bez plecaka w naszej Szkole.

      Na sportowo, na wesoło spędziliśmy czas w minioną środę w naszej Szkole. Samorząd Uczniowski zaproponował nam w tym dniu dzień pełen sportowych aktywności. Od gry w "Dwa ognie" rozpoczęły się zmagania sportowe. Następnie odbyły się zabawy z chustą Klanzy, biegi drużynowe i inne konkurencje sportowe. Z okazji Dnia bez plecaka postanowiliśmy pokazać, z czym do szkoły w tym dniu można przyjść. Pomysły były ciekawe...😉

       

    • Dzień Matki i Ojca w naszej Szkole.
     • Dzień Matki i Ojca w naszej Szkole.

      Opisywaliśmy już, jak świętowaliśmy Dzień Matki i Ojca. Spotkanie, które odbyło się w naszej Szkole 30 maja br. jest wciąż wspominane przez uczestników, którzy wyrażają słowa uznania dla organizatorów.
      Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia na szkolnym facebooku😊.

    • Seans filmowy i ciekawa prelekcja w kinie.
     • Seans filmowy i ciekawa prelekcja w kinie.

      W piątek, 3 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wybrali się do kina "Helios" na film pt. "Za duży na bajki". Film wzbudził bardzo pozytywne emocje, jednak jeszcze większego poruszenia dokonała prelekcja dotycząca szkodliwości substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, którą wygłosili przed seansem filmowym funkcjonariusze KMP w Katowicach. Mamy nadzieję, że po tym wykładzie nikt nie ma już wątpliwości, że dopalacze są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

    • kolaż zdjęć
     • Dzień Matki i Ojca w naszej Szkole.

      Tegoroczne spotkanie z okazji Dnia Matki i Ojca odbyło się 31 maja br. Swoją obecnością ucieszyli nas rodzice naszych uczniów i mili goście, których przywitaliśmy w naszej szkole... po śląsku.
      W tym roku spotkanie zostało przygotowane w klimacie śląskiej biesiady, jako że realizowaliśmy w szkole innowację pedagogiczną pod hasłem "Śląsk - moja mała Ojczyzna". 
      Zatańczyliśmy Trojaka, Owczareczka, Gołąbka, Kozierajkę, Mietlorza, Kogutka, Grożonego, a nawet Kankana. Zaśpiewaliśmy "Szła dzieweczka do laseczka", "Przy piecu stoła", "Dzieweczko ze Śląska", "Wodzionkę" i inne śląskie piosenki i przyśpiewki. Był wierszyk "Pan Hilary" po śląsku i konkurs znajomości gwary śląskiej. Nasi goście otrzymali od nas książki kucharskie, które przygotowaliśmy na zajęciach w szkole.
      Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w spotkaniu za wspólne biesiadowanie, wspaniałą atmosferę, słowa uznania i podziękowań. Było nam bardzo miło gościć Państwa w naszej szkole. Zapraszamy na kolejne spotkanie za rok!

      Wystawa prac plastycznych...
      Album wszystkich zdjęć...

    • kolaż zdjęć ze spotkania
     • "Piękno bez filtra"

      27 maja br. w ramach innowacji „Piękno bez filtra” odbyło się w naszej szkole spotkanie, podczas którego uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w dyskusji o tym, jak presja mediów społecznościowych potrafi obniżyć samoocenę. Uczniowie żywo dyskutowali o tym, co to jest ideał piękna, co powinno być dla nas ważne, jakimi wartościami powinniśmy się w życiu kierować? Dzięki temu spotkaniu mieli okazję także  przekonać się, że piękno jest w nas. Na koniec spotkania dzięki uprzejmości Drogerii HEBE, uczniowie otrzymali materiały, dzięki którym mogą przekonać się jak w naturalny sposób dbać o siebie i o swoją skórę😊

    • kolaż zdjęć z wycieczki
     • Wycieczka do Ustronia😊

      W miniony poniedziałek uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wybrali sie na wycieczkę do Ustronia. Największą atrakcją wyprawy było zwiedzanie Muzeum Ustrońskiego, ktore gromadzi i udostępnia zbiory związane z historia Śląska Cieszyńskiego, dotyczące historii miejscowego hutnictwa i kuźnictwa, etnografii i sztuki oraz ustrońskiego lecznictwa uzdrowiskowego. Uczniowie zobaczyli bogate zbiory przedmiotów życia codziennego oraz maszyny kuźnicze. Zapoznali się z życiem codziennym mieszkańców dawnego Ustronia i Śląska Cieszyńskiego. Obejrzeli stroje ludowe, wspaniałe hafty i koronki oraz kolekcję ręcznie zdobionej dawnej bielizny, a także eksponaty związane z higieną sanitarną, sprzęty służące do prania i prasowania, interesujące i zapomniane już dawne naczynia i przedmioty kuchenne. I na koniec wyprawy przyjemnie odpoczywali nad brzegiem Wisły😊

      zdjęcia...

    • wycieczka Giszowiec
     • Wycieczka do Giszowca - dzielnicy ogrodów.

      W ramach realizowanej w Szkole innowacji "Znam parki i ogrody Katowic" uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia odbyli kolejną wyprawę, tym razem do Giszowca - dzielnicy ogrodów. Zwiedzili słynny Plac Pod Lipami i podążali śladem Ewalda Gawlika, słynnego giszowieckiego artysty, który na swoich obrazach upamiętnił kolorowe osiedle - ogród oraz jego mieszkańców. Odwiedzili także Miejski Dom Kultury, a także zabytkową piekarnię "Michalski", w której zjedli świeżutkie, pyszne pączki z nadzieniem różanym. Pogoda nie była dla nich łaskawa, ale dobry humor dopisywał wszystkim, wrócili bardzo zadowoleniz wyprawy😉

      zdjęcia...

    • Wykład z Akademią Inspiracji Makro
     • Wykład z Akademią Inspiracji Makro

      27 maja uczniowie klas gastronomicznych Branżowej Szkoły I Stopnia uczestniczyli w kolejnym fantastycznym wykładzie z Akademią Inspiracji Makro, gdzie mogli porozmawiać na temat: Restauracja na Facebooku – jak zdobywać gości w Social Media? Trenerem wykładu był Bogusław Skowron - ekspert ds. komunikacji firmy Makro. Dziękujemy za poszerzenie naszej wiedzy !😉😘

    • Szkolenie branżowe nauczycieli Branżowej Szkoły I Stopnia.
     • Szkolenie branżowe nauczycieli Branżowej Szkoły I Stopnia.

      Nauczyciele przedmiotów zawodowych gastronomicznych oraz języków obcych Branżowej szkoły I Stopnia podnosili swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniu branżowym w jednej z jaworznickich restauracji pod okiem znakomitego szefa kuchni Marcina Sochy. Nauczyciele zapoznali się z tematyką finger food, slow food, plating food. Doświadczenia zdobyte podczas szkolenia wkrótce przekażą swoim uczniom na zajęciach w szkole.

      zdjęcia...

     • Zajęcia praktyczne uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia kształcący się w zawodzie ślusarz.

      Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia kształcący się w zawodzie ślusarz na zajęciach praktycznych zawsze coś wycinają, tworzą i konserwują. A co robili tym razem? Już wyjaśniamy😊
      C
      hłopcy z klasy Ia Branżowej Szkoły I stopnia wykonywali:
      - wiercenie przelotowe wiertłem ø 11 i ø 13 wkładki segmentu  SET-200
      - fazowanie wkładki segmentu  SET-200 na wiertarce słupowej fazą 2x450
      - konserwacja środkiem konserwującym wkładki segementowej.

    • Jak zrobić profesjonalne skrzynki lęgowe i podpałkę K-Lumet?
     • Jak zrobić profesjonalne skrzynki lęgowe i podpałkę K-Lumet?

      Na to pytanie pomogli nam odpowiedzieć uczestnicy i terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w Katowicach. Podczas warsztatów uczniowie klasy 3b i 3c Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod czujnym okiem uczestników WTZ składali skrzynki lęgowe i ekologiczną podpałkę. Dzięki wizycie w tej placówce nasi uczniowie mogli rozwinąć swoje umiejętności majsterkowania i pracy z drewnem, a także poznać WTZ, który może być ich miejscem aktywności po zakończeniu edukacji w naszej Szkole. Dziękujemy za miłe przyjęcie naszych uczniów.

      zdjęcia...