•  


     Realizujemy innowację pedagogiczną pod tytułem "Święta nietypowe".


     W październiku 2021 rozpoczęliśmy realizację innowacji, której celem jest integracja społeczności szkolnej poprzez udział uczniów, nauczycieli w organizowanych dniach świąt nietypowych. Udział w różnego rodzaju świętach czy dniach poświęconych określonym rzeczom, zdarzeniom, zawodom, postaciom ma wzbudzać u uczniów poczucie przynależności do społeczności uczniowskiej, rozwijać ich kreatywność, otwartość na ludzi, kształtować własne poglądy, uczyć tolerancji i poszerzać horyzonty myślowe. Innowację "Święta nietypowe" będziemy realizować do maja 2022r.
       


     3 lutego obchodziliśmy Dzień Ciasta Marchewkowego 🥕🍪🍨🥕🥕🥕🥕🥕
     Uczniowie klasy Ic BS z tej okazji przygotowali słodki poczęstunek dla nas, a uczeń IIb BS przygotował kawę. Taki początek dnia mógłby być zawsze 😀
      

     Międzynarodowy Dzień Pizzy

     Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy i realizacji szkolnej innowacji „Nietypowe Święta” 17 stycznia 2022 r. uczennice klasy I b Branżowej Szkoły przygotowały 2 pyszne wypieki. Kto z nas nie zna smaku i zapachu pizzy? Dodatkowo wykonana przez naszych uczniów szybko zniknęła ze stołu, za to zapach unosił się długo po szkolnym korytarzu. Ten kto nie zdążył, niech żałuje…😊

      

     Według historii pizza to  – szybki posiłek biedoty, który trafił na królewskie stoły.

     A Wy jak uważacie? To szybkie czy królewskie danie?

      

          

     "Nietypowe święta" - 17.01.2022 Międzynarodowy Dzień Pizzy

      

     Światowy Dzień Rzucania Palenia
     - święto obchodzone 19 listopada

     19 listopada w Branżowej Szkole odbyły się prelekcje dotyczące szkodliwości palenia papierosów w związku z obchodzonym w tym dniu Światowym Dniem Rzucania Palenia. Uczniowie podczas przerw mogli wysłuchać wielu specjalistów, którzy odradzali palenia również papierosów elektronicznych.

     Pomysłodawcą ustanowienia Dnia Rzucania Palenia był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
      W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

        

     Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, a obecna pandemia może być jeszcze jednym motywatorem!
      Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
      Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
      Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Palacze i osoby cierpiące na POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża.
     Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem, sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
      Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.  Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, także zwiększa możliwość zarażenia koronowirusem, przy niedostatecznej higienie rąk.


     Światowy Dzień Mycia Rąk
     - święto obchodzone corocznie 15 października,
     ustanowione przez UNICEF w 2008 roku.

     To globalna akcja edukacyjna, związana z prawidłową higieną mycia rąk. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.
     Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 
     A tak u nas wyglądał dzień...Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze.