• Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

     W tym roku szkolnym w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony w dniach od 7 do 11 lutego 2022r. W Szkole były przygotowane zajęcia, które w głównej mierze miały uwrażliwić młodych ludzi na problem obrażania w Internecie, zapoznać z pojęciami hejt i mowa nienawiści, zaprezentować metody radzenia sobie z internetowym hejtem oraz kształtować i promować postawy empatyczne.

     W tym roku również był poruszony temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
     Na szkolnych korytarzach pojawiła się gazetka informująca o DBI 2022. Zamieszczone były na niej informacje o DBI, plakat z 14 poradami dotyczącymi korzystania z Internetu, smartfonów
     i komputerów, a także ulotka zawierająca porady, jak radzić sobie z nękaniem, wyzywaniem
     i ośmieszaniem przez Internet. Uczniowie z trzeciej klasy ze szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali gazetkę w swojej klasie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, zasadami antyhejtowymi oraz wyjaśnienie uzależnienia.

     Opiekunowie tegorocznej akcji oprócz zachęcenia nauczycieli do przeprowadzenia lekcji zgodnie z zaproponowanym scenariuszem o hejcie  zaproponowali również dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia – stworzenie rebusów klasowych związanych z hasłem „Nie hejtuję!”. Z kolei uczniowie Szkoły Przysposabiającej do pracy w programie PAINT przygotowali klasową grafikę „Przyjazny/Bezpieczny Internet”, a także układali rozsypankę wyrazową z zasadami antyhejtowymi. Poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmików z rebusami i pracami graficznymi „Przyjazny/Bezpieczny Internet”.

     Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w DBI.

     Dokumentacja filmowa: link

     Klasowe rebusy uczniów Branżowej Szkoły: link

     Klasowe grafiki komputerowe „Przyjazny Internet” uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy: link


      


     Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

     Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowaliśmy w Szkole zajęcia, które miały na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych. Rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, w ramach akcji "Zostań czarodziejem haseł i stwórz wymyślne, mocne hasło" uczniowie tworzyli hasła internetowe według wskazówek i reguł podanych przez organizatorów. Opiekunowie tegorocznej akcji zaproponowali nam mini grę terenową "Zostańcie poszukiwaczami zagadek" w ramach której wykonywaliśmy zadania poruszając się po szkole, poszukując wskazówek i odczytując hasła. Był też quiz o bezpieczeństwie w sieci, układaliśmy puzzle online. Celem tegorocznych działań pod hasłem "DBI 2021 - Działajmy razem!"  było także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania zasobów sieci internetowej. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w zajęciach, do tematu wrócimy za rok, w kolejnym, przyszłorocznym Dniu Bezpiecznego Internetu - 2022.

         

      


     Warsztaty "Napój energetyczny - co to za napój?"

                         W naszej Szkole promujemy zdrowie, wciąż chcemy wiedzieć więcej o zdrowym żywieniu. Dlatego też gościł u nas pan Piotr Pobłocki - dietetyk z zaprzyjaźnionej już z nami Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Spotkał się z uczniami klas Szkoły Branżowej I stopnia i Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podczas zorganizowanego spotkania edukacyjnego przedstawił wykład zatytułowany „Napój energetyczny – co to za napój?”, w którym przestrzegł uczniów przed szkodliwym wpływem energetyków na organizm młodych ludzi, zapoznał ze składem takich napojów i ostrzegł przed konsekwencjami ich spożywania.

       

     Negatywne skutki picia napojów energetyzujących – „energetyki” a zdrowie *

     Napoje energetyczne w swoim składzie zawierają  bardzo dużą ilość węglowodanów, co przekłada się na negatywny ich wpływ na szkliwo nazębne. Dodatkowo z badań przeprowadzonych przez Cavalcanti i wsp. na 9 NE pod kątem oceny pH, a dokładnie kwasowości, wynika że wszystkie 9 przebadanych napojów energetyzujących charakteryzują się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów nieredukujących prowadzi do erozji szkliwa nazębnego(utraty tkanek twardych zęba).

     Przyjmowanie dużej dawki kalorii w postaci węglowodanów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
     Napoje energetyzujące poprzez dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Według WHO nadmierne spożycie kofeiny może wiązać się także z zaburzeniami umysłowymi i zaburzeniami w zachowaniu.
     Kolejnym minusem spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym. Otóż badania amerykańskie pokazały, że aż 73% młodzież (12-18lat) spożywa co najmniej 100mg kofeiny codziennie. U tych dzieci odnotowano spadek aktywności na zajęciach, co przełożyło się na negatywne wyniki w nauce oraz zaburzenia nastroju. Reasumując  napój energetyzujący, który z założenia miał dać siłę do nauki przyniósł zupełnie odwrotny efekt. Dlatego też warto podkreślić jeszcze raz, że napoje energetyczne przeznaczone są  wyłącznie do spożycia przez osoby dorosłe. Kanadyjscy naukowcy wyliczyli dzienną zalecaną dawkę kofeiny dla dzieci w przedziale od 6 do 12 roku życia, adekwatnie dla dzieci młodszych około 45mg do maksymalnie 85mg dziennie dla dzieci starszych.

     Krótkotrwały „zastrzyk energii” w postaci napoju energetyzującego nie może być obojętny dla organizmu człowieka. Otóż po przypływie energii może pojawić się nagłe osłabienie, senność, znużenie i apatia. Nic nie trwa wiecznie. 

     Napoje energetyzujące to „bogactwo” wszelkich sztucznych dodatków, począwszy od błękitu brylanowego, a skończywszy na benzoesanie sodu. Sztuczne dodatki nie są korzystne dla człowieka, mogę powodować mdłości, wymioty, bóle brzucha, a częste ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądka.
     Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest spożywanie napojóe energetycznych w celu zaspokojenie pragnienia. Warto zaznaczyć, że napoje te NIE nawadniają organizmu i nie powinno się ich spożywać w takim celu.

       Teraz nasuwa się więc pytanie: czy naprawdę warto przyjmować napoje energetyzujące?

      *https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/napoje-energetyzujace-co-to-takiego/


     Warsztaty gastronomiczne "KUCHNIE ŚWIATA"

     W ramach współpracy ze Śląską Wyższą Szkołą Medyczną w Katowicach w środę 18 listopada, w naszej Szkole odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne „Kuchnie świata”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: Ib, Ic, IIb, IIc, IIe, IIf Branżowej Szkoły i Ib oraz Ic Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie byli podzieleni na 4 zespoły, gdzie każdy zespół prezentował inne państwo.
     I zespół - przygotowywał potrawę kuchni włoskiej – ragu po bolońsku, II zespół reprezentował kuchnię hiszpańską i przygotowywał krewetki z czosnkiem, III zespół to chińscy kucharze ze swoją pekińską zupą, a IV zespół to meksykańscy smakosze z swoją zapiekanką z nachos z serem i mięsem mielonym.

     Za tydzień kolejna porcja smaków z kuchni świata. Tym razem będzie na słodkosmiley

     zdjęcia...


     SZKOŁA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI !!! TO MY!!!

     Informacje o Konkursie...

                         W ostatnim czasie Nasza Szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie "Najlepsza Zawodowa". Organizatorem konkursu jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganizatorem Partnerstwo na rzecz wsparcia osób młodych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce. Spieszymy donieść,  że to właśnie Nasza Szkoła otrzymała zaszczytny tytuł "SZKOŁA ZAWODOWA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI 2019".

     Uroczysta gala i ogłoszenie zwycięzców odbyło się 9 marca 2020r. w Warszawie.
     zdjęcia...


      


   • I Integracyjny Pokaz Mody w Muzeum Śląskim 2015

    Dla nikogo nie jest tajemnicą, że jesteśmy wszechstronni. Potrafimy zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. Pięcioro uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wcieliło się w rolę modeli i zaprezentowało się na wybiegu w nowym budynku Muzeum Śląskiego. Pokaz mody odbył się z udziałem wielu prominentnych gości ze świata  sztuki, mody oraz prezydentów miast śląskich.

         Zainspirowani malarstwem  J. Chełmońskiego, C. Moneta, W. Kuscha , L. Afremova  oraz architekturą Gaudiego przez kilka miesięcy tworzyliśmy stroje nawiązujące do konkretnego dzieła sztuki tych znanych artystów.

       Bawiliśmy się doskonale na każdym etapie naszej pracy.

    Najbardziej ekscytujący był jednak finał. Na własnej skórze doświadczyliśmy tego, jak ciężka jest praca modela. W dniu występu musieliśmy wstać bardzo wcześnie i oddać się w ręce stylistów, fryzjerów i  profesjonalistów od makijażu. Później długo odbywały się próby przejścia po wybiegu. Na koniec przeżyliśmy moment ogromnej tremy,  kiedy oczy kilkuset osób oraz obiektywy aparatów i kamer koncentrowały się na nas. Kolejnym etapem była profesjonalna sesja zdjęciowa znanej fotografki pani Dominiki Cudy i Sebastiana Szwajczaka. 

    Daliśmy radę, uczniowie i ich kreacje wywołały zachwyt i zyskały uznanie gości i uczestników.

     https://youtu.be/T3XTIKZ1NEM

      https://picasaweb.google.com/102934298971750203962/IntegracyjnyPokazModyWMuzeumSlaskim9Listopad2015authuser=0&feat=directlink

    Integracyjny pokaz mody w Katowicach Pół roku pracy, niemal 70 stylizacji i ponad 300 zaproszonych gości. Pokaz mody, będący częścią programu „Razem przez sztukę”, przygotowywali wspólnie uczniowie dwunastu szkół specjalnych z całego kraju. (http://www.tvn24.pl)

    https://youtu.be/V3lgVHE_hSQ

    https://youtu.be/xKOZaljbTcc