• kolaż zdjęć z akcji bookcrossing
     • Bookcrossing w naszej Szkole!

      Z ideą akcji Bookcrossing zapoznała uczniów w miniony piątek szkolna biblioteka. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się książką😊.

       

     • Pomagamy zwierzętom!

      Uczniowie naszej Szkoły chętnie pomagają zwierzętom. Wzorem ubiegłego roku wzięli udział w akcji dobroczynnej dla zwierząt w schronisku w Chorzowie. Dzięki tej pomocy zwierzęta będą miały lepsze warunki pobytu w schronisku. 

     • "Drugie życie ubrań"

      Z inicjatywy uczniów i nauczycieli Szkoły Przysposabiającej do Pracy podjęliśmy innowacyjne działania, w ramach których odbywał się w naszej Szkole kiermasz odzieży "Drugie życie ubrań".

      zdjęcia...

    • wizyta w klubokawiarni
     • Wizyta studyjna

      W piątek, 22 października uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych w Klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem. Była to wspaniala okazja, aby przygotować tam pizzę według własnych upodobań smakowych. Wśród ciekawych pomysłów była pizza czekoladowa i taka z frytkami i kurczakiem. Po warsztatach nasi przyszli kucharze mogli degustować przygotowane przez siebie pizze. Spotkanie odbyło się w ramach 100 Day Pizza Challenge. Dziękujemy szefowej kuchni Klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem - Pani Ani, za możliwość sprawdzenia się w roli pizzermanów.

      zdjęcia...

    • Pierwszy dzwonek – wspieranie zdrowia psychicznego
     • Pierwszy dzwonek – wspieranie zdrowia psychicznego

      W piątek, 22 października nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Pierwszy dzwonek – wspieranie zdrowia psychicznego” organizowanym przez Fundację Credo. Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia uczestniczyli w prelekcji destygmatyzacyjnej na temat chorób psychicznych mającej na celu wzrost świadomości na temat zaburzeń i chorób psychicznych, zmniejszenie lęku przed kontaktem z osobami chorującymi psychicznie oraz zmniejszenie stygmatyzacji osób doświadczających kryzysów psychicznych. Zajęcia poprowadziły pani Agnieszka Ejsmont, przedstawicielka Grupy Wsparcia Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego TROP, laureatka konkursu "Człowiek bez barier" i pani Magdalena Lipiak, psycholog, psychoterapeuta, doradca zawodowy.

    • prelekcja straży miejskiej
     • Prelekcje na temat bezpieczeństwa

      W czwartek, 21 października naszą szkołę odwiedziła pani Małgorzata Dołbecka z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej katowickiej Straż Miejskiej. Przeprowadziła dwie prelekcje. Pierwszą, na temat cyberprzemocy skierowaną do pełnoletnich uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, a drugą o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich dla uczniów Szkoły Branżowej, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Nasi uczniowie dowiedzieli się między innymi czym różni się status osoby małoletniej od nieletniej, jakie są objawy demoralizacji oraz jakie konsekwencje grożą za popełnianie czynów niezgodnych z prawem. W czasie prelekcji o cyberprzemocy uczniowie usłyszeli o zagrożeniach, na które są narażeni w czasie korzystania z portali społecznościowych oraz ogólnie Internetu, dlaczego powinni zachować ostrożność w kontaktach z innymi oraz o tym, iż anonimowość w sieci to mit. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogli zadawać pytania, na które w sposób profesjonalny odpowiadała prowadząca prelekcję pani Małgorzata Dołbecka. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie😊.

    • występ uczniów
     • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

      W przeddzień Święta Edukacji Narodowej odbyła się w Szkole uroczysta akademia. Uczniowie Szkoły złożyli najlepsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Pani dyrektor wręczyła nauczycielom i pracownikom administracji okolicznościowe nagrody dziękując im za wytrwałość i zaangażowanie oraz życzyła powodzenia w realizacji nowych celów zawodowych.
      Samorząd Uczniowski przedstawił nowego przewodniczącego Samorządu, którym został Adam P. - uczeń klasy trzeciej Branżowej Szkoły I Stopnia😊

      zdjęcia...

    • stanowisko festiwalowe
     • 5. Festiwal Nauki KATOWICE

      Dlaczego nasze babcie mają gładką cerę i delikatne ręce? Czyżby dawniej spożywali… serwatkę. Skąd pochodzi tajemniczy termin serum wynaleziony przez Francuzów. Nazwa serum pochodzi z łaciny i oznacza serwatkę czyli uboczny produkt otrzymywany przy produkcji sera.

      Serum jest kosmetykiem z zawartością silnie skoncentrowanych substancji biologicznie czynnych. znane także jako „krem wodny”, to wysoko skoncentrowany preparat, który zapewnia wzmocnione działanie i w codziennej pielęgnacji może pełnić rolę rewitalizującego zastrzyku dla skóry. Popularność, którą zyskał, zawdzięcza swojej formule, jaka bazuje na silnie skoncentrowanych składnikach aktywnych, tj. witaminy, minerały, oleje czy ekstrakty roślinne.

      W dniach 9-10 października wzięliśmy udział w 5. edycji Festiwalu Nauki KATOWICE. Zaprezentowaliśmy stanowisko na którym przygotowywaliśmy kolorowe i zdrowe koktajle. 

      zdjęcia...

    • "Śląsk moja mała Ojczyzna" - szlakiem zabytków Techniki i Pomników Historii.
     • "Śląsk moja mała Ojczyzna" - szlakiem zabytków Techniki i Pomników Historii.

      W ramach szkolnej innowacji "Śląsk moja mała Ojczyzna" klasy 3d i 1c Szkoły Przysposabiająej do Pracy podążały szlakiem zabytków Techniki i Pomników Historii. Wykorzystując nowoczesne technologie - przy użyciu wybranej aplikacji w telefonie, odczytywali rosyjskie napisy znajdujące się na pomnikach w Parku Kościuszki w Katowicach. Poznali historię powstania Cmentarza Żołnierzy Armii Czerwonej oraz postać bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki. W ramach lekcji historycznej wykonali także szkice Wieży Spadochronowej. 

      zdjęcia...

    • kolaż potraw
     • Wzięliśmy w udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół gastronomicznych.

      Uczniowie klas IIc, IIIa i IIIb Branżowej Szkoły uczący się w zawodzie kucharz przygotowali dania na X edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.
      Uczniowie przygotowali potrawy:
      - Cebula faszerowana krupniokiem śląskim, z czosnkiem galicyjskim oraz grzankami z obwarzanka krakowskiego – uczeń z klasy IIIb
      - Chaczapuri z krupniokiem śląskim i jajem - uczeń z klasy IIc
      - Krupniok śląski z kapustą kiszoną, zapieczony w cieście drożdżowym - uczeń klasy z IIIa
      - Obwarzanek krakowski z kiełbasą krakowską suchą, czosnkiem galicyjskim i oscypkiem podany z powidłami ze śliwki szydłowskiej – uczennica z klasy IIc.
      Trzymamy kciuki za naszych uczniów. Wyniki wkrótce.

      zdjęcia potraw...

    • kącik kawowy w szkole
     • Międzynarodowy Dzień Kawy w naszej szkole.

      Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzony jest 1 października. To wyjątkowe święto dla wszystkich kawoszy którzy - szczególnie rankiem - bez kawy nie mogą się obejść. A to wszystko przez właściwości, jakie ma w sobie kawa, bo jak dowodzą badania - jest to jeden z najlepszych i najważniejszych napojów energetyzujących. W obrocie międzynarodowym funkcjonują dwa główne rodzaje kawy: Arabica  i Robusta. Uczniowie zarówno Branżowej Szkoły I stopnia, jak i Szkoły Przysposabiającej do Pracy mogli doskonale przyjrzeć się ziarenkom Arabiki i Robusty, porównać ich wielkość i kształt, a także posmakować napój przyrządzony z tych ziaren. Zapach kawy w tym dniu długo jeszcze unosił się na szkolnym korytarzu.
                                                                                                                                                                      zdjęcia...

    • Świętowaliśmy Dzień Chłopaka
     • Świętowaliśmy Dzień Chłopaka

      Z okazji Dnia Chłopaka graliśmy w tym roku w Szkole w podchody. I była to zabawa połączona z nauką. Uczniowie podczas gry przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, próbowali się w celnym rzucaniu lotkami. Były też zadania w szkolnej pracowni gastronomicznej. Chłopcy musieli ubić pianę z białka kurzego. Były też zadania wymagające logicznego myślenia, u naszej pani sekretarki uczniowie odnajdywali logo naszej szkoły. Było również zadanie z wkręcaniem śrubek, a także test na dopasowywanie imion nauczycieli do ich nazwisk. Ostatni trop szkolnych podchodów prowadził do pokoju nauczycielskiego. W nim czekały na uczniów pytania dotyczące szkoły. Na zakończenie, dla wszystkich uczestniczących w podchodach czekały przygotowano dyplomy oraz słodkie ciasteczka. Zgodnie z obietnicą Samorządu Uczniowskiego wszyscy, którzy w tym świątecznym dniu mieli założone krawaty lub muszki dostali bony „ułatwiające życie w szkole”.

      zdjęcia...