• Doradztwo zawodowe

• „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać”

Ignacy Paderewski

Ignacy Paderewski stanowił żywy przykład tego, jak wiele mógł osiągnąć człowiek o skromnym pochodzeniu, ale wyjątkowych talentach, rygorystycznej etyce pracy i wielkich zdolnościach w zakresie autopromocji. Karty historii pamiętają go jako pianistę, kompozytora, aktywistę i poliglotę, mówcę, polityka, męża stanu, filantropa, biznesmena, mecenasa sztuki i architektury i tu lista jego aktywności się nie kończy. Wiódł niesamowite życie, kierując nim w sposób inspirujący nas do zarządzania swoimi zasobami i posługiwaniu się nimi w celu kreowania swojej przyszłości.

Nasi  uczniowie często doświadczając niepełnosprawności, chorób, tymczasowych ograniczeń mają utrudnioną możliwość rozwoju i realizacji celów zawodowo – edukacyjnych. Dlatego też w sposób szczególny kreatywność i potencjał człowieka jest dla nas kluczowy. Stanowi bazę i punkt wyjścia do realizacji założeń doradztwa zawodowego w podmiocie leczniczym. Jest to swoisty klucz do wewnętrznego poznania siebie, do rozpalenia zasobów drzemiących w każdym człowieku, niezależnie od jego stanu zdrowia.

Z naszymi wychowankami- uczniami spotykamy się w bardzo trudnym momencie ich życia. W sytuacji choroby, która często dezorganizuje dotychczasowy proces edukacji, burzy poczucie bezpieczeństwa całego systemu rodziny i zaburza nawyki, a niejednokrotnie zmienia całkowicie plany edukacyjno – zawodowe. Bardzo duża rotacja wychowanków – uczniów wymusza dostosowanie zajęć do specyfiki szkoły w podmiocie leczniczym. Sytuacja polityczno–gospodarcza zdecydowanie zachwiała rynkiem pracy, zmieniając potrzeby indywidualne jednostki oraz potencjalnych pracodawców. Postępująca i ciągła zmiana wydaje się być jedyną pewną, dlatego też kluczowe wydaje się kształtowanie i nabywanie umiejętności bycia elastycznym, kreatywnym oraz gotowym do podejmowania nowych wyzwań.