• Wzięliśmy udział w warsztatach "Akademia Kuchni Polskiej".

            W ramach programu "Szef dla młodych talentów" 17 marca br. w Krakowskiej Akademii Inspiracji Makro odbyły się warsztaty gastronomiczne pod tytułem "Akademia Kuchni Polskiej". W wydarzeniu brali udział uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia.
            Czy było warto…?
            Jasne!
            Zdobyte doświadczenie zawodowe pod czujnym okiem szefów krakowskiej gastronomii - Jakuba Kowalczyka, Zbigniewa Sonika oraz ElvinyHunia sprawiły, że przygotowywane dania rozpływały się w ustach. Młodzi kucharze wysłuchali również trzech ciekawych wykładów, a zdobytą wiedzę sprawdzali uczestnicząc w quizie z nagrodami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie na warsztaty😊.

            Zapraszamy do oglądania: 
            Warsztaty "Akademia Kuchni Polskiej"

          • Drużyna Polichromu rozpowszechnia ideę wolontariatu w Urzędzie Miasta Katowice.

            Początkowo to zadanie wydawało się nam bardzo trudne. Długo siedzieliśmy w milczeniu, szukając jakiegoś pomysłu. Okazuje się, że jak człowiek trochę się zastanowi i zaprosi innych do działania, to wspólnie zawsze coś wymyślą. Marek podsunął słowo ”praca”. Marysia skojarzyła „bezrobocie”. Karolina powiedziała, żeby porozmawiać z Panią Klaudią, która zajmuje się w naszej Szkole doradztwem zawodowym. Maciek zawołał ”bingo”. Od tej pory wszystko poszło nam jak z płatka. Wspólnie z Panią Klaudią opracowaliśmy mapę organizacji, które pomagają osobom z różnymi niepełnosprawnościami znaleźć pracę na wolnym lub chronionym rynku pracy. Sami byliśmy zdumieni jak dużo jest takich organizacji. Dzięki podjętemu wyzwaniu mogliśmy upowszechnić tę mapę w Szkole i pomóc naszym kolegom i koleżankom, którzy myślą, że nie czeka ich żadna ciekawa praca. Pomyśleliśmy jednak, że to za mało. Nie tylko w naszej Szkole są osoby z niepełnosprawnościami. Dobrze, żeby inni skorzystali z mapy. Umówiliśmy się więc na rozmowę do Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Pani Bożena Michałek ucieszyła się z naszej wizyty i serdecznie gratulowała nam zaangażowania w powstanie mapy. Powiedziała także, że dzięki nam dowiedziała się o działaniach Polichromu. Wyobrażacie to sobie!

            Zapraszamy do oglądania: 
            Drużyna Polichromu wyzwanie 5

          • Z wizytą u Pełnomocnika Prezydenta Miasta Katowice do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

            Wczoraj, czyli 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Oliwka i Julka uczennice klasy I c Szkoły Przysposabiającej do Pracy częstowały wszystkich cukierkami. Dzisiaj udaliśmy się do Urzędu Miasta na rozmowę do Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Przekazaliśmy mapę wykonaną w naszej szkole w ramach projektu:„ Zagraj w wolontariat”. Mapa przedstawiała adresy różnych organizacji, które pomagają znaleźć pracę na wolnym lub chronionym rynku. Pani Bożena Michałek - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowic do spraw Osób z Niepełnosprawnościami - ucieszyła się z naszej wizyty i serdecznie gratulowała nam  zaangażowania w powstanie mapy.

          • Uczestniczyliśmy w Gali "Jaskółek"

            15 marca w Bytomskim Centrum Kultury odbyła się gala Jaskółki 2023, organizowana przez Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Centrum Dzwoni". Nasi uczniowie uczestniczyli w tym spotkaniu. Podczas uroczystości poznali model zatrudniania wspomaganego oraz stanowiska pracy na otwartym rynku pracy, na których mogą pracować osoby niepełnosprawne. Podczas Gali wyróżnieni pracodawcy otrzymali statuetki Jaskółek w podziękowaniu za ich otwartą postawę wobec zatrudniania wspomaganego. Jednym z laureatów była Spółdzielnia Socjalna Honolulu i Restauracja Dobra Karma. W miejscach tych pracują nasi absolwenci. Serdecznie gratulujemy! Najważniejszym przesłaniem spotkania było stwierdzenie jednego z pracodawców "Nie ma wśród nas niepełnosprawnych pracowników, wszyscy są pełnosprawni."

        • Z wizytą w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
          • Z wizytą w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

            W ubiegłym tygodniu uczniowie klas pierwszych i trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia wzięli udział w wycieczce do Śląskiego Planetarium, które jest zarazem największym i najstarszym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę m.in. z zakresu astronomii podczas obserwacji obrazu nieba w pierwszych dniach poszczególnych pór roku oraz przypomnieli sobie jakie skutki niosą za sobą ruchy obrotowy i obiegowy Ziemi. Wycieczka była bardzo ciekawa, choć pogoda tego dnia była wyjątkowo kapryśna...

        • W trosce o piękno i zdrowie...
          • W trosce o piękno i zdrowie...

            Jeden dzień po celebrowaniu Dnia Kobiet uczennice Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyły w ciekawych zajęciach. Pani Ania, która jest właścicielką salonu kosmetycznego udzieliła im konkretnych instrukcji na temat sposobów pielęgnowania urody. Uczennice dowiedziały się jak należy prawidłowo myć i pielęgnować twarz, by zapewnić jej maksymalny komfort i zdrowie. Zobaczyły w jaki sposób przygotowuje się maseczki i zrobiły sobie zabieg pielęgnujący dłonie. Podczas zabiegu uczestniczki spotkania angażowały wszystkie zmysły, ponieważ maseczka przygotowana była z prawdziwej czekolady. Dziękujemy serdecznie Pani Ani, która poświęciła nam swój wolny czas, by przekazać swoje doświadczenie i nauczyć nasze uczennie, jak dbać o urodę. Korzystając z okazji dziewczęta zapytały Panią Anię, jakie trzeba posiadać kwalifikacje i umiejętności pracy, by prowadzić salon kosmetyczny.

          • 8 marca w naszej Szkole

            Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza. Z okazji tego sympatycznego marcowego święta odbyła się akademia, na której program artystyczny zaprezentowali  chłopcy z klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia. Po przedstawieniu pojawiły się kwiaty, życzenia i słodkie babeczki dla wszystkich kobiet w  naszej Szkole. Na szkolnym korytarzu czuć było wyjątkową atmosferę😊.zdjęcia...

          • Z wizytą studyjną w WTZ "Arteria"

            8 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w wycieczce - wizycie studyjnej w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Arteria” prowadzonym przez Stowarzyszenie Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji „Arteria”.
            W czasie wycieczki uczniowie uczestniczyli kolejno w zajęciach w pracowni umiejętności życia codziennego, pracowni artystycznej oraz pracowni medialnej. W każdej z nich mieli próbkę aktywności, które na co dzień wykonują uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
            W pracowni życia codziennego, w której rozwija się umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym, w tym m.in. gotowanie, szycie, prasowanie, majsterkowanie, planowanie i robienie zakupów, nasi uczniowie mogli się wykazać w prasowaniu i bezpiecznym używaniu żelazka. Każdy wyprasował bawełnianą torbę na zakupy, którą następnie mógł zabrać ze sobą do domu.
            W pracowni medialnej, której najważniejszym celem jest rozwijanie u uczestników umiejętności praktycznej obsługi wybranych programów komputerowych oraz sprzętu biurowego (w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę) nasi uczniowie najpierw zaprojektowali na komputerach własne zakładki do książek, po czym je wydrukowali i samodzielnie zalaminowali.
            Ostatnią odwiedzoną przez naszych uczniów pracownią była pracownia artystyczna, w której uczestnicy, za pomocą różnorodnych technik z zakresu m.in. rysunku, grafiki, ceramiki, rzeźby i rękodzieła, ćwiczą sprawność manualną oraz rozwijają umiejętność wyrażania emocji. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zrobić pracę plastyczną używając kilku technik. Ograniczała ich tylko własna wyobraźnia.
            Bardzo miłym punktem naszej wizyty w „Arterii” było spotkanie i rozmowa z absolwentami i absolwentkami naszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Ich przykład tylko potwierdza to, co od lat można przeczytać w specjalistycznych publikacjach (chociażby w artykule „Warsztaty terapii zajęciowej w rehabilitacji osób niepełnosprawnych” autorstwa Ewy Skrzetuskiej) - uczestnictwo w WTZ oraz aktywność zawodowa dają osobom z niepełnosprawnościami poczucie większej niezależności i pewności siebie. Ponadto: „Aktywny udział w zajęciach prowadzonych w warsztatach terapii zajęciowej ma również duże znaczenie dla rodzin osób niepełnosprawnych. Dzięki tej formie aktywności osoby niepełnosprawne czują się akceptowane przez innych, co niewątpliwie przekłada się na ich poczucie wartości i funkcjonowanie w rodzinie” (źródło: „Warsztaty terapii zajęciowej jako forma wsparcia rodzin osób niepełnosprawnych” autorstwa Józefy Matejek i Eweliny Zdebskiej).

            zdjęcia...

      • Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach
      • sekretariat@zszs6katowice.pl
      • Szkoła ul. Rolna 22 (32) 254 24 19
        Szkoła ul. Medyków 16 (32) 207 16 75
      • ul. Rolna 22 Katowice 40-555
        Poland
      • https://zespolnr6.bip.gov.pl
      • rekrutacja@zszs6katowice.pl
      • E-mail administratora strony www - ul. Rolna 22 admin1@zszs6katowice.pl
      • E-mail administratora strony www - ul. Medyków 16 admin2@zszs6katowice.pl
    • Logowanie