Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
Funkcjonowanie osobiste i społeczne
Funkcjonowanie osobiste i społeczne to zajęcia, na których uczniowie doskonalą wiadomości i umiejętności zdobyte na wcześniejszych etapach edukacyjnych, także w zakresie czytania, pisania, pojęć matematycznych niezbędnych w życiu dorosłego człowieka. Zajęcia zapewniają również poznanie nowych wiadomości i umiejętności z zakresu środowiska społeczno - kulturowego, przygotowują do pełnienia różnych ról społecznych i rozwijają niezbędne w dorosłości kompetencje społeczne. Zajęcia mają na celu wszechstronny rozwój uczniów oraz takie ich przygotowanie do pełnienia ról społecznych, w tym pracowniczych, aby mogli jako osoby dorosłe w jak najbardziej optymalny sposób zintegrować się ze środowiskiem.
Przysposobienie do pracy
Przysposobienie do pracy ma na celu przygotowanie ucznia do aktywności przez pracę, czyli nabycie praktycznych umiejętności, niezbędnych do podejmowania w różnych dziedzinach oraz poprawnego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.
Zajęcia rozwijające komunikowanie się
Zajęcia rozwijające komunikowanie się mają służyć dalszemu rozwijaniu języka i umiejętności porozumiewania się w bliskim i dalszym środowisku w mowie, jak i w każdy możliwy dla ucznia sposób (jeżeli jest to potrzebne uczniowi także z zastosowaniem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji – AAC), również z wykorzystaniem odpowiednich pomocy do komunikacji, technologii informacyjno – komunikacyjnej. Uczeń powinien mieć możliwość doświadczania komunikowania się z różnymi osobami, także w instytucjach, punktach usługowych, miejscach pracy.
Zajęcia kształtujące kreatywność
Zajęcia kształtujące kreatywność służą dostarczaniu uczniom okazji do twórczego działania w dobrej atmosferze i współpracy. W zależności od potrzeb uczniów, ale również od ich specyficznych zachowań i ograniczeń, w ramach przedmiotu mogą być organizowane zajęcia: malarstwo, batik, rysunek, kolaż, decoupage, modelarstwo/rzeźba, obróbka drewna/metalu, zajęcia muzyczne, wokalne, taniec, różne rodzaje gimnastyki przy muzyce, zajęcia sportowe, teatr/pantomima, florystyka, ogrodnictwo, tkactwo/dziewiarstwo, zajęcia komputerowe itp. Katalog propozycji może być rozszerzany w zależności od warunków szkoły i lokalnego środowiska oraz od możliwości praktycznego wykorzystania osiągniętych umiejętności w życiu dorosłym.
Wychowanie fizyczne
Wychowanie fizyczne to zajęcia rozwijające sprawność i kondycję fizyczną. Ważne jest, aby po zakończeniu nauki w szkole uczniowie byli jak najlepiej przygotowani do samodzielnego podejmowania działań na rzecz aktywności fizycznej i własnego zdrowia.
zdjęcia z zajęć wychowania fizycznego...
Zajęcia rewalidacyjne
Zajęcia mają charakter terapeutyczny, usprawniający i korekcyjny. Rodzaj tych zajęć jest dla każdego ucznia określany indywidualnie. Celem tych zajęć jest doskonalenie mowy i umiejętności komunikowania się w codziennym życiu, doskonalenie sprawności manualnej, zdolności percepcyjnych, procesów pamięci i uwagi, korekcja wad postawy, doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej i wzrokowo - słuchowo - ruchowej, doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała, rozwijanie myślenia, wspieranie umiejętności czytania, pisania, liczenia, doskonalenie samodzielności osobistej i społecznej...
-