• 22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi 🌍

24.04.2024 13:49

Uczniowie naszej Szkoły systematycznie włączają się w różne akcje towarzyszące obchodom Dnia Ziemi.  Wszyscy wiemy, że o naszą planetę Ziemię musimy zadbać również dlatego, aby była domem także dla przyszłych pokoleń.
            Podczas zajęć w szkole uczniowie poszerzali wiedzę na temat historii obchodów Dnia Ziemi i wiedzą już, że inicjatorem obchodów Dnia Ziemi byli amerykańscy ekolodzy, którzy zainicjowali obchody już w 1970r. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach. I w tym roku, uczniowie Szkoły zabrali worki, włożyli rękawice ochronne i wybrali się na spacer, by okolicę wokół szkoły uwolnić od śmieci.
            🌞🌱 🌿 🐞 🐜 🦗🌼 🌝

• W naszej Szkole zakwitły żonkile.

21.04.2024 18:17

W 81 rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim w naszej Szkole rozdane zostały żonkile, które są symbolem pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. DOŁĄCZyliśmy DO AKCJI „ŻONKILE”. To akcja społeczno - edukacyjna upamiętniająca Powstanie w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku Zespół Szkól Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach - przyłączył się do akcji, której towarzyszyło hasło: ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - pamięć o przeszłości, która stanowi jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o wydarzeniach z przeszłości, a także obejrzeli film Muranów -Dzielnica Północna. Muzeum Polin.
            DLACZEGO ŻONKILE?
            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wydarzeń przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci i znakiem, że #ŁączyNasPamięć.

• Kolejne zadanie konkursowe za nami...

24.04.2024 11:37

Każdy z nas wie, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak życie ułatwiają.
            W kolejnym zadaniu konkursowym w ramach szkolnego Konkursu „Chcę być pracownikiem” sprawdzaliśmy jak uczniowie radzą sobie z posługiwaniem się pieniędzmi. Ta ważna umiejętność wynika z potrzeby związanej z osiąganiem przez uczniów samodzielności niezbędnej do niezależnego funkcjonowania w życiu dorosłym. Dlatego też w kolejnym zadaniu uczniowie liczyli, przeliczali i odliczali pieniądze zdobywając kolejne doświadczenia w tym zakresie.

• Warsztaty i seans filmowy w kinie Kosmos.

11.04.2024 13:23

W tym roku, podobnie jak w poprzednim jesteśmy uczestnikami kolejnej edycji przeglądu Kina Dobrych Emocji. Warsztaty oraz seans filmowy zorganizowało dla nas katowickie Kino Kosmos. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych poświęconych życzliwości. Rozmawiali o tym czym jest życzliwość, w jaki sposób doświadczamy życzliwości na co dzień. Uczniowie przygotowali plakat, na którym przedstawili swoje rozważania na temat życzliwości. Po warsztatach uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym "Cudowny Chłopak. Biały ptak". Film bardzo się spodobał uczniom, korespondował z tematem zajęć warsztatowych i wywołał wśród uczniów sporo emocji.