• Akademia w naszej Szkole.

28.04.2024 22:42

W naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się świąt majowych. Uczniowie wystąpili przed społecznością szkolną prezentując wiersze oraz pieśni patriotyczne. Zebrani mogli obejrzeć film opublikowany przez Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie i wysłuchać ciekawostek na temat powstania Konstytucji 3 Maja.

Akademia święta majowe...

• Uczestniczyliśmy w Festiwalu "Pod kluczem"

28.04.2024 19:21

W piątek, 26 kwietnia br. uczniowie uczestniczący w szkole w zajęciach koła wokalnego mogli podzielić się z kolegami i koleżankami z innych szkół swoim entuzjazmem i pasją do śpiewania podczas XIII Festiwalu "Pod kluczem" w Mysłowicach. Pokonali tremę i wypadli naprawdę świetnie, a do tego dobrze się bawili.

• Wycieczka do Krakowa

28.04.2024 20:30

Kraków, miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii. Z wycieczką do tego pięknego miasta wybrali się uczniowie naszej Szkoły we wtorek, 23 kwietnia br.
            Pierwszym punktem wycieczki była wizyta studyjna w kawiarni „Społeczna Kaffka” w Krakowie,
            która daje zatrudnienie osobom z zespołem Downa. W tym miejscu mogliśmy skosztować przepysznych deserów i napić się gorącej kawy czy herbaty. Ale najbardziej cenne było spotkanie z prowadzącymi kawiarnię, pracownikami oraz ich trenerem pracy. Opowiedzieli nam oni o tym, jak to miejsce żyje na co dzień, jaką pracę wykonują tam osoby z niepełnosprawnością, jak sobie radzą i czy są ze swojej pracy zadowoleni. Wciąż jesteśmy pod wrażeniem tego miejsca. Po wizycie w kawiarni wybraliśmy się na Krakowskie Stare Miasto, które jest wyjątkową skarbnicą pamiątek historycznych, zabytków. Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny − największy plac miejski średniowiecznej Europy. Z wieży bazyliki Mariackiej od 600 lat co godzinę na cztery strony świata grany jest hejnał. Nam udało się posłuchać hejnału wprost spod wieży Mariackiej. W Sukiennicach – średniowiecznej hali targowej – jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków kupiliśmy pamiątki.
            Byliśmy też w Smoczej Jamie. To miejsce, które od stuleci intryguje zarówno mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów. Wiemy, że pieczara wydrążona w zboczu Wzgórza Wawelskiego przed wiekami miała być łożem mitycznego smoka. Smoka, który zieje prawdziwym ogniem zobaczyliśmy przy wyjściu z jaskini. Kolejnym punktem naszej wyprawy był przystanek na posiłek. Pyszny obiad zjedliśmy przy ulicy Grodzkiej. Ostatnim punktem wycieczki były wspólne lody. Wróciliśmy zmęczeni, zadowoleni i pełni wrażeńsmiley.

• 22 kwietnia świętowaliśmy Dzień Ziemi 🌍

24.04.2024 13:49

Uczniowie naszej Szkoły systematycznie włączają się w różne akcje towarzyszące obchodom Dnia Ziemi.  Wszyscy wiemy, że o naszą planetę Ziemię musimy zadbać również dlatego, aby była domem także dla przyszłych pokoleń.
            Podczas zajęć w szkole uczniowie poszerzali wiedzę na temat historii obchodów Dnia Ziemi i wiedzą już, że inicjatorem obchodów Dnia Ziemi byli amerykańscy ekolodzy, którzy zainicjowali obchody już w 1970r. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze. Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach. I w tym roku, uczniowie Szkoły zabrali worki, włożyli rękawice ochronne i wybrali się na spacer, by okolicę wokół szkoły uwolnić od śmieci.
            🌞🌱 🌿 🐞 🐜 🦗🌼 🌝

• W naszej Szkole zakwitły żonkile.

21.04.2024 18:17

W 81 rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim w naszej Szkole rozdane zostały żonkile, które są symbolem pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. DOŁĄCZyliśmy DO AKCJI „ŻONKILE”. To akcja społeczno - edukacyjna upamiętniająca Powstanie w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W tym roku Zespół Szkól Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach - przyłączył się do akcji, której towarzyszyło hasło: ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - pamięć o przeszłości, która stanowi jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali o wydarzeniach z przeszłości, a także obejrzeli film Muranów -Dzielnica Północna. Muzeum Polin.
            DLACZEGO ŻONKILE?
            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wydarzeń przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci i znakiem, że #ŁączyNasPamięć.